Akreditacija i sertifikacija

Cilj predmeta

Razumevanje oblasti akreditacije i sertifikacije sistema, procesa, proizvoda, usluga i osoblja, i to u funkciji upravljanja kvalitetom. Razvijanje specifičnih znanja o vrstama laboratorija i njihovim uslugama (proizvodima) kao i o opštim zahtevima za kompetentnost laboratorija u pogledu menadžmenta njihovim uslugama i u pogledu tehničkih uslova.

Ishod predmeta

Razumevanje oblasti akreditacije i sertifikacije kao ikompetentnosti akreditacionog tela, i akreditovanih tela koja obavljaju ocenu usaglašenosti – laboratorija, kontrolnih tela i sertifikacionih tela. Razumevanje i povezivanje znanja o radu metroloških, ispitnih i medicinskih laboratorija, zahtevima za kompetentnost, kao i o specifičnim tehničkim zahtevima u pogledu sledljivosti merenja, merne nesigurnosti i validacije merenja i međulaboratorijskih uporednih ispitivanja.

Sadržaj/ struktura predmeta

Teorijska nastava: Terminologija u oblasti akreditacije i sertifikacije. 2. Akreditacija i akreditaciono telo, sertifikacija i sertifikaciona tela. 3. Međunarodne preporuke i domaći propisi o akreditaciji i sertifi-kaciji. 4. Standardi o ocenjivanju usaglašenosti i pravila akreditacije i sertifikacije. 5. Dokumenti i postupak akreditacije i postupci sertifikacije. 6. Pravila rada akreditacionih tela, sertifikacionih tela i kontrolnih organizacija. 7. Sertifikaciona tela za sertifikaciju: sistema menadžmenta kvalitetom, sistema menadžmenta zaštitom životne sredine, proveravača sistema kvaliteta, procesa, proizvoda i usluga. 8. Akreditovane laboratorije – ispitne, metrološke i medicinske laboratorije, osnovne laboratorijske usluge (proizvodi). 9. Opšti zahtevi za kompetentnost laboratorija – Zahtevi koji se odnose na menadžment. 10. Opšti zahtevi za kompetentnost laboratorija – Tehnički zahtevi. 11. Sledljivost merenja i merna nesigurnost. 12. Validacija metode i među-laboratorijska uporedna ispitivanja. 13. Postupak pripreme laboratorije za akreditaciju.14. Udruženja laboratorija–nacionalna, regionalna, internacionalna.

Vežbe: 1. Organizacija i način rada Akreditacionih tela. 2. Organizacija i način rada sertifikacionih tela. 3. Razrada propisa o akreditaciji i sertifikaciji. 4. Razrada međunarodnih preporuka o akreditaciji i sertifikaciji. 5. Razrada pravila akreditacije i sertifikacije. 6. Kolokvijum (1). 7. Poseta Akreditacionom telu Srbije. 8. Priprema seminarskog rada za akreditaciju sertifikacionog i/ili kontrolnog tela. 9. Prikaz i tumačenje poglavlja 4 standarda SRPS ISO/IEC 17025 Zahtevi koji se odnose na menadžment laboratorija. 10. Prikaz i tumačenje poglavlja 5 standarda SRPS ISO/IEC 17025 Opšti zahtevi za kompetentnost laboratorija – Tehnički zahtevi. 11. Pravila sertifikacije sistema menadžmenta kvalitetom i sistema menadžmenta zaštitom životne sredine. 12. Osposobljavanje osoblja i pravila sertifikacije proveravača sistema kvaliteta i sistema menadžmenta zaštitom životne sredine. 13. Pravila i načini sertifikacije procesa, proizvoda i usluga. 14. Kolokvijum (2) – priprema za ispit.

Literatura

  • Pejović, G. i Tošić, B. Praktikum za predmet Akreditacija i sertifikacija. FON, Beograd, 2018.

Nastavnici i saradnici na predmetu

  • dr Ana Rakić, docent i
  • Biljana Tošić, saradnik u nastavi.