Obezbeđivanje kvaliteta u softverskoj industriji

Cilj predmeta

Upoznavanje sa modelima i karakteristikama kvaliteta softvera. Shvatanje i ovladavanje procesima upravljanja i obezbeđivanja kvaliteta softvera. Razumevanje organizacije rada, sistema menadžmenta i okruženja u kojima se vrši obezbeđenje kvaliteta softvera.

Ishod predmeta

Student poznaje relevantne modele i sposoban je da identifikuje karakteristike kvaliteta softvera. U stanju je da obavlja osnovne poslove i zadatke, u uslovima organizacije rada i sistema menadžmenta karakterističnim za softverske kompanije, na procesima vezanim za obezbeđenje kvaliteta softvera.

Sadržaj/ struktura predmeta

Teorijska nastava:  Analiza odnosa između obezbeđenja kvaliteta softvera i (tradicionalnog) menadžmenta kvaliteta; Pojam kvaliteta softvera i obezbeđivanja kvaliteta softvera; Kultura obezbeđivanja kvaliteta softvera; Osnovni poslovi i zadaci u obezbeđenju kvaliteta softvera; Izučavanje dva osnovna organizaciona okruženja u kojima se radi ovaj posao – Waterfall i Agile/Scrum; Proučavanje podela uloga u Agile/Scrum okruženju, i analiza veza sa menadžmentom kvaliteta; Standardi i zahtevi obezbeđivanja kvaliteta softvera; Modeli kvaliteta softvera; Ispitivanje kvaliteta softvera. Merenje kvaliteta. Metrike kvaliteta; Troškovi obezbeđivanja kvaliteta softvera; Softverski defekti i njihovo otklanjanje; Verifikacija i validacija; Procesi, procedure i politike u obezbeđivanju kvaliteta softvera; Planiranje obezbeđivanja kvaliteta softvera.

Vežbe:  Demonstracija konkretnih primena tehnika i metoda procesa upravljanja i obezbeđivanja kvaliteta softverskog projekta. Praktičan projekat.

Literatura

Nastavnici i saradnici na predmetu

  • dr Jovan Filipović, redovni profesor,
  • dr Vladan Devedžić, redovni profesor i
  • dr Mladen Đurić, vanredni profesor.