Sistem menadžmenta bezbednosti i sigurnosti

Cilj predmeta

Cilj predmeta je obrazovanje studenata, koji već imaju određena predznanja o standardizovanim sistemima menadžmenta sa obaveznih predmeta, tako da steknu napredna visoko specijalizovana znanja, na nivou razumevanja, primene i kritičkog vrednovanja, koja se odnose na standardizovane sisteme u oblasti sistema menadžmenta bezbednosti i sigurnosti u savremenom poslovanju.

Ishod predmeta

Studenti će biti sposobni za kritičko razumevanje, primenu i vrednovanje standardizovanih sistema menadžmenta, koji se odnose na bezbednost i sigurnost u poslovanju, kao i da primene visokospecijalizovana akademska i stručna znanja koja se odnose na naučne teorije, principe, koncepte i procesi u oblasti sistema menadžmenta bezbednosti i sigurnosti u savremenom poslovanju.

Sadržaj/ struktura predmeta

Teorijska nastava: P1. Pojam bezbednosti i sigurnosti u poslovanju. Osnovni pojmovi u analizi i oceni bezbednosti, sigurnosti i rizika u poslovanju. Domeni sigurnosti i bezbednosti u poslovanju. P2. Operaciona i logistička sigurnost i bezbednost u poslovanju. Standardizacija u oblasti sigurnosti i bezbednosti u poslovanju. P3. Menadžment rizika. Strategije u menadžmentu rizika. Principi, okvir i proces menadžmenta rizika u organizaciji prema smernicama standarda ISO 31000. P4. Analiza standarda ISO 31000 i ISO Guide 73. Koncepti i izbor tehnika za ocenu rizika P5. Interne i eksterne provere u menadžmentu rizika. P6. Obezbeđenje sigurnosti u lancu snabdevanja. Opšti principi sistema menadžmenta sigurnosti u lancima snabdevanja. P7. Zahtevi za sistem menadžmenta sigurnosti prema standardu ISO 28000. P8. Uspostavljanje i održavanje sistema menadžmenta sigurnosti u lancu snabdevanja. P9. Menadžment sigurnošću funkcionisanja. Sistemi menadžmenta sigurnošću funkcionisanja. SRPS EN 60300-1 P10: Zahtevi za sisteme menadžmenta bezbednošću informacija. Analiza standarda SRPS ISO/IEC 27001 P11. Opšta bezbednost proizvoda. Zakon o opštoj bezbednosti proizvoda. Obaveze proizvođača i smernice za dobavljače u pogledu bezbednosti proizvoda. P12. Bezbednost proizvoda u Evropskoj uniji. Zaštita potrošača u Evropskoj uniji. Nadzor nad tržištem u EU. Tehnički propisi u vezi sa bezbednošću proizvoda. P13. Analiza međunarodnih standarda za bezbednost proizvoda na tržištu ISO 10377, ISO 8124-1. P14. Opšti bezbednosni zahtevi za ambalažu proizvoda na tržištu. P14. Povlačenje nebezbednih proizvoda sa tržišta.

Praktična nastava: Vežbe, Drugi oblici nastave, Studijski istraživački rad V1. Standardizovani sistemi menadžmenta – ponavljanje. V2. Standardizacija u oblasti sistema menadžmenta. V3 i V4. Mendžment rizika. V5.Provere u oblasti menadžmenta rizika V6, V7 i V8. Sistem menadžmenta sigurnosti u lancu snabdevanja V9.Menadžment sigurnošću funkcionisanja V10.Sistemi menadžmenta bezbednošću informacija. V11 i V12. Bezbednost proizvoda V13 i V14. Bezbedonosni zahtevi za ambalažu proizvoda.

Literatura

 

Nastavnici i saradnici na predmetu

  • dr Ivana Mijatović, redovni profesor i
  • dr Ana Kićanović, vanredni profesor.