Standardizacija

Cilj predmeta

Sticanje naprednih akademskih znanja iz oblasti standardizacije, na nivou razumevanja značaja i uticaja koje standardizacija i primena standarda imaju na različita tržišta i savremeno poslovanje.

Ishod predmeta

Aktivan polaznik je u stanju je da aktivno koristi (primenjuje) koncepte standardizacije, učestvuje u procesima standardizacije i razume njen značaj i uticaj na različitim tržištima i u savremenom poslovanju. Aktivan polaznik je sposoban da: utvrdi potrebe za standardima, pretraži i odabere odgovarajući standard, primeni određene standarde u kontekstu poslovanja, razume uticaj primene standarda, utvrdi potrebe za uključivanje u proces standardizacije, odabere odgovarajuća organizaciju za standardizaciju, učestvuje pasivno (kao posmatrač) ili aktivno (kao učesnik) u procesima standardizacije, odluči koji oblik standardizacije je pogodan u kontekstu organizacije i primenjuje metode za vrednovanje efekate primene standarda.

Sadržaj/ struktura predmeta

Teorijska nastava: P1. Značaj standarda i standardizacije u savremenom poslovanju. Pojam standardizacije i standarda. Veza standardizacije i globalizacije P2. Korisnici standarda. Opšti ciljevi, uloge i prostor standardizacije. P3. Veza standardizacije i tržišta. Mehanizmi koji omogućavaju uspeh standarda na tržištu. Konkurencija standarda, dominantni dizajn, instalisana baza, fenomen lock-ina i fenomen bandwagoning. P 4. Tipovi standardizacije i klasifikacije standarda. P 5. Značaj i efekti primene standarda. Ekonomski efekti primene standarda koji rešavaju problem: kompatibilnosti, interoperabilnosti i uspostavljanja interfejsa; minimalnih zahteva za kvalitet ili bezbednost; postojanje prevelikih različitosti; informisanja ili merenja. P6. Istorija standardizacije. P7. Dobrovoljna standardizacije zasnovana na konsenzusu. Međunarodna, regionalna i nacionalna standardizacija. Formalne organizacije za standardizaciju. P8. Evropski sistem standardizacije. Standardizacija u Srbiji. P 9. Osnove sistema standardizacije SAD. Osnove sistema standardizacije Ruske Federacije. Osnove sistema standardizacije NR Kine. P10. Consortia based standardizacija. Standardizacija u profesionalnim i/ili industrijskim asocijacijama, poslovnim asocijacijama, konzorcijumima i forumima. Efekti Consortia based standarda na tržištu. P11 Standardizacija na nivou organizacije. Model razvoja internih standarda. P12. Standardizacija u menadžmentu. Koreni formalizacije i standardizacije u menadžmentu. Standardizovani sistemi menadžmenta. P13. Politike standardizacije. Uloga standarda i standardizacije u regulaciji tržišta. P14. Veza standarda i zakona. Načini na koji se standardi mogu referecirati u propisu. P15. Standardizacija i transfer tehnologija. Paradoks standardizacije i inovacija.

Vežbe: V1. Zahtevi za seminarski rad i domaće zadatke V 2. Studija slučaja: Korisnici standarda. V3. Klasifikacija standarda i standardizacije – primeri. V4. Studija slučaja: Standardi i tržište. V5, V6, i V7 Identifikacija efekata primene standarda u poslovanju primenom metode ISOa V8. Dobrovoljna standardizacija zasnovana na konsenzusu – razvoj standarda. V9. Interaktivna radionica: Rad komisije za standarde V10. Razvoj standarda u okviru poslovnih asocijacija, kozorcijuma i foruma – interaktivna radionica. V11. Studija slučaja: Sektorska standardizacija. V 12. Model razvoja internih standarda. V13. i V15. Standardizovani sistemi menadžmenta. V15. Standardi za proizvode.

Literatura

  • Mijatović, I. Standardizacija 1, 2019, FON, Beograd.

Nastavnici i saradnici na predmetu

  • dr Ivana Mijatović, redovni profesor,
  • dr Ana Kićanović, vanredni profesor i
  • Biljana Tošić, saradnik u nastavi.