Акредитација и сертификација

Циљ предмета

Разумевање области акредитације и сертификације система, процеса, производа, услуга и особља, и то у функцији управљања квалитетом. Развијање специфичних знања о врстама лабораторија и њиховим услугама (производима) као и о општим захтевима за компетентност лабораторија у погледу менаџмента њиховим услугама и у погледу техничких услова.

Исход предмета

Разумевање области акредитације и сертификације као икомпетентности акредитационог тела, и акредитованих тела која обављају оцену усаглашености – лабораторија, контролних тела и сертификационих тела. Разумевање и повезивање знања о раду метролошких, испитних и медицинских лабораторија, захтевима за компетентност, као и о специфичним техничким захтевима у погледу следљивости мерења, мерне несигурности и валидације мерења и међулабораторијских упоредних испитивања.

Садржај/ структура предмета

Теоријска настава: Терминологија у области акредитације и сертификације. 2. Акредитација и акредитационо тело, сертификација и сертификациона тела. 3. Међународне препоруке и домаћи прописи о акредитацији и сертифи-кацији. 4. Стандарди о оцењивању усаглашености и правила акредитације и сертификације. 5. Документи и поступак акредитације и поступци сертификације. 6. Правила рада акредитационих тела, сертификационих тела и контролних организација. 7. Сертификациона тела за сертификацију: система менаџмента квалитетом, система менаџмента заштитом животне средине, проверавача система квалитета, процеса, производа и услуга. 8. Акредитоване лабораторије – испитне, метролошке и медицинске лабораторије, основне лабораторијске услуге (производи). 9. Општи захтеви за компетентност лабораторија – Захтеви који се односе на менаџмент. 10. Општи захтеви за компетентност лабораторија – Технички захтеви. 11. Следљивост мерења и мерна несигурност. 12. Валидација методе и међу-лабораторијска упоредна испитивања. 13. Поступак припреме лабораторије за акредитацију.14. Удружења лабораторија–национална, регионална, интернационална.

Вежбе: 1. Организација и начин рада Акредитационих тела. 2. Организација и начин рада сертификационих тела. 3. Разрада прописа о акредитацији и сертификацији. 4. Разрада међународних препорука о акредитацији и сертификацији. 5. Разрада правила акредитације и сертификације. 6. Колоквијум (1). 7. Посета Акредитационом телу Србије. 8. Припрема семинарског рада за акредитацију сертификационог и/или контролног тела. 9. Приказ и тумачење поглавља 4 стандарда СРПС ИСО/ИЕЦ 17025 Захтеви који се односе на менаџмент лабораторија. 10. Приказ и тумачење поглавља 5 стандарда СРПС ИСО/ИЕЦ 17025 Општи захтеви за компетентност лабораторија – Технички захтеви. 11. Правила сертификације система менаџмента квалитетом и система менаџмента заштитом животне средине. 12. Оспособљавање особља и правила сертификације проверавача система квалитета и система менаџмента заштитом животне средине. 13. Правила и начини сертификације процеса, производа и услуга. 14. Колоквијум (2) – припрема за испит.

Литература

  • Пејовић, Г. и Тошић, Б. Практикум за предмет Акредитација и сертификација. ФОН, Београд, 2018.

Наставници и сарадници на предмету

  • др Ана Ракић, доцент и
  • Биљана Тошић, сарадник у настави.