Менаџмент квалитета у јавном сектору

Циљ предмета

Циљ предмента је да пружи високо специјализована академска и стручна знања на нивоу разумевања, анализе, примене и критичког вредновања из области менаџмента квалитета и обезбеђивања квалитета у јавном сектору и управи.

Исход предмета

Студенти ће поседовати знања и вештине неопходна за имплементацију концепата квалитета. Поред општих знања за разумевање структуре и средстава за мерење квалитета, студенти ће савладати и различите моделе за оцену квалитета организације као што су бенчмаркинг, ISO, BSC, „5 јазова“, EFQM/CAF итд. У практичном смислу, студенти ће научити да примењују ове савремене алате за развој квалитета. Такође, на основу знања о менаџменту квалитета, студенти ће кроз семинарки рад савладати све фазе планирања, управљања, побољшавања и обезбеђивања менаџмента квалитета на практичним примерима. Студенти ће бити компетентни да детектују неусаглашености излаза из процеса у различитим секторима организације, као и да спроводе побољшавања користећи савремене алате у процесима менаџмента. Такође, студенти ће бити оспособљени за научно-истраживачких рад у појединачним областима предметне материје као и за наставак даљих студија.

Садржај/ структура предмета

Теоријска настава 1.Развој концепата квалитета 2.Дефиниције квалитета 3.Од контроле квалитета до менаџмента тоталног квалитета (TQM) 4.Потреба за концептом интегрисаног менаџмента 5.Менаџмент квалитета (корисничка оријентација, преглед процеса, тимски рад, одлучивање на основу чињеница, стално побољшавање итд. ) 6.Фазе развоја QM-a i PDCA циклуса 7.Корисник: Усмеравање развоја организације, интересне и заинтересоване стране 8.Стално побољшавање и улога технологије 9.Квалитет као алат за стратегију 10.Модели за оцену квалитета организације (Benchmarking, BSC, EFQM, CAF) 11.Самопроцењивање као средство учења организације 12.Перспективе даљег развоја

 Практична настава: Студенти ће бити оспособљени да разумеју, синтетизују и користе знања из области менаџмнета (обезбеђивања) квалитета и шира стечена знања. Студенти ће такође бити у могућности да спроводе научно-истраживачке активности у различитим областима и да спроводе даља истраживања.

Литература

Наставници и сарадници на предмету

  • др Јован Филиповић, редовни професор,
  • др Младен Ђурић, ванредни професор,
  • др Ана Ракић, доцент и
  • др Јелена Русо, доцент.