Стандардизација 2

Циљ предмета

Циљ предмета је образовање студената тако да буду способни да примене и критички вреднују (у контексту организације) високо специјализована академска и стручна знања, теорију и принципе, као и напредне концепте савремене стандардизације.

Исход предмета

Активан полазник ће бити у стању: да разуме појмове, критички вреднује значај и утицај стандардизације и стандарда у савременом пословању; да разуме и критички вреднује теорије концепте и приступе стандардизацији; у стању је да примени и критички анализира примену стандарда у различитим делатностима; да примени високо специјализована напредна академска и стручна знања која се односе на научне теорије и принципе, процесе укључујући вредновање, критичко разумевање и примену у области стадардизације; да решава сложене проблеме на иновативан начин који доприноси развоју у области стандардизације и да управља и води сложену комуникацију, интеракцију и сарадњу са другима у процесима стандардизације.

Садржај/ структура предмета

Теоријска настава: П1. Појам и утицај стандардизације на глобално тржиште. Системи стандардизације П2. Регулаторне сарадње и политике стандардизације на глобалном, регионалном и националном нивоу. П3. Антиципаторна стандардизација. Веза стандардизације и иновација. П4. Стратегије организација које се односе на учешће у активностима стандардизације П5. Стандардизација у специфичним индустријама. IT стандардизација. Стандардизација у софтверској индустрији. П6. Пословни избор: стандардизација или заштитата права интелектуалне својине. Појам и улога „основних патената за стандарде“ (Standardessential patent). Парадокс RAND/FRAND принципа П7. и 8. Примена стандарда. Развој интерних стандарда кроз адаптацију, модификацију или репродукцију. П9. Динамика и квалитет стандарда. Конкурентност стандарда на тржишту.

Вежбе: В1. Захтеви за семинарски рад и домаће задатке В2. Веза стандардизације и иновација Студија случаја: Стандардизација и глобално тржиште. В3. Антиципаторна стандардизација. В4. Студија случаја: Конкурентна стандардизација. В5. Формална стандардизација. Интерактивна радионица: Рад комисије за стандарде. В6. Студија случаја: Конкуренција стандарда. В7. Фазе у развоју стандарда. В8. Стандардизовани системи менаџмента. В9. Стандарди за производе.

Литература

  1. Мијатовић, И. Стандардизација 1. 2019, ФОН, Београд.

Наставници и сарадници на предмету

  • др Ивана Мијатовић, редовни професор и
  • др Ана Кићановић, ванредни професор.